Bebek bekleyen çiftler, her zaman çevrelerinden edindikleri bilgileri uygulamaya çalışırlar. Son zamanlarsa birçok çiftin bilgisi alanına giren sorulardan birisi ise ayın hangi dönemlerinde hamile kalma şansı artar sorusudur. Bu konuda gerekli bilgileri Operatör Doktor Tülin Gürel Kocatepe’nin bilgilerine dayanarak vermek istiyoruz.

Ayın Hangi Döneminde Hamile Kalma Şansı Artar?

Hamile kalmanız için verimliliğe en yakın hamile kalma dönemleri, anne adayının yumurtlama gününe en yakın olan 3-4 günlük dönemdir. 28 günde bir adet kanaması gören bir bayanda, her 28 günde bir gelen adetin 14 günü verimli hamilelik dönemidir.

Hamile kalma Dönemleri

Hamile kalma Dönemleri

Adet kanamasında beklenen 10 ile 14.gün arası dönemler, hamileliğin veriminin arttığı ve yumurtaların en işlevsel olduğu dönemlere denk gelmektedir. Ancak siktus’un uzunluğuna göre bu kadından kadına farklılık göstermektedir.

Yumurtlama Gününü Kesin Hesaplama Yöntemi

Yumurtlamaya en verimli olduğunuz zamanları sizde bulabilirsiniz. Normalde 28 günde bir adet gören bayan 10 ile 14.günler arası hamileliğe en verimli dönemidir. Bayanların yapması gereken, adetin ilk gününden ilk gününe adet günü hesaplayarak bu günden 14 günü düşmesi olacaktır. Bu yöntem ile hamileliğinizin en verimli olacağı günü hesaplayabilirsiniz.

Ancak dediğimiz gibi bu verimlilik siktus’un uzunluğuna bağlı olarak kadından kadına değişiklik göstermektedir.