Hamilelikten Korunma Yolları

Çeşitli sebeplerden dolayı hamile kalmak istemeyen bayanların, çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlerin imdadına yetişen, hamile kalmayı engelleyen bazı yöntemler bulunmaktadır.

Bu yöntemler uygulandığı  taktirde bayanlar, istenmeyen gebeliklerden kurtulmuş oluyorlar. Bu yöntemler şu şekilde sıralanabilir.

Takvim Yöntemi : Bu yöntem kadının yumurtlama zamanı üzerine kurulmuş bir yöntemdir. Kadınların yumurtlama zamanları sürekli değişme gösterdiği için bu yöntem ile yanlışlıkla hamile kalma olasılığınız çok yüksektir.

Doğum Kontrol Hapları  : Doğum kontrol hapları düzenli kullanıldığı zaman % 99,8 oranında başarı göstermektedir. % 0,02 oranında risk yaratabilmektedir. Bu risk’te kişinin hapı alma saatini geçirmesinden veya hapı almayı unutmasından kaynaklanmaktadır.

Spiral : Rahim içine yerleştirilen bu doğum kontrol aracı yaklaşık 5 ile 10 yıl arasında olan kullanım süresi ile % 97 oranında koruma sağlayabilmektedir.

Fitil, Köpük, Jel, Tablet : Bunlardan herhangi birini ilişkiden önce vajinasına yerleştiren kadın, rahim içerisine giren spermlerin hareketini öldürmüş olur ve hamile kalmaktan korunur.

Hamilelikten Nasıl Korunulur?