Hamilelik 40 hafta yani 9 ay devam eden bir süreçtir. Genelde 9 ay olan bu süre hamileliğin durumuna göre daha erkene alınabilen ya da hamilelikte oluşan bir sorun nedeniyle 7 veya 8 aylıkken hamileliğin tamamlanmasına karar verilebilen bir durumdur. Ancak bir bebeğin gelişiminin tamamlanması için gereken sağlıklı süreç 9 aydır. 9 aylık bu süreç üç bölümle incelenir. Bu bölümler gebeliğin her anında büyük dönüm noktlarıdır. Trimester adı verilen bu 3 aylık bölümler bebeğin gelişiminde sağladığı dönüm noktalarıdır.
 
İlk trimester sizin hamileliğe ve bebeğinize uyum sağladığınız ve bebeğinde organ gelişimini nerdeyse tamamen tamamladığı süreçtir. İkinci trimester artık siz bebeğinize tamamen adapte olmuşsunuzdur ve bebeğinizinde organ gelişimi hızla devam eder. Üçüncü trimester sürecinde sizin doğuma fiziksel ve ruhsal olarak hazırlandığınız ve hazırlıklara başladığınız bebeğinizin de akciğerlerinin olgunlaşmasının sağlandığı dönemdir.
 
Tabi ki bu dönemler ve geçen süreçler normal hamilelikler için geçerlidir. Her hamileliğin seyrinin ve geçirdiği süreçlerin farklı olduğunu unutamamak gerekir. Her bebek kendine özgüdür ve gelişimleride buna göre farklılık gösterebilir. Bu gibi incelemelerin sadece internet ortamında verilen bilgilerle değil bebeğinizi ve sizi hamilelik dönemi boyunca izleyebilicek bir doktorlarla tamamlamak gerekir.