Nasıl Kolay Hamile Kalınır?

Asagidaki yazimizda Hamile kalmaya karar veren ciftler icin yararli olacak bilgileri bulabilirsiniz. Yazimizda hamilelik icin uygun sekil ve yontemleri okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kadınların herhangi bir ayda gebe kalma olasılıkları %20-25 arasındadır. Çiftler bilgi eksikliği nedeni ile yaptıkları bazı davranışlar yoluyla bu olasılığı azaltabilirler. Kısır olduklarını düşünen bazı çiftlerde alınacak basit tedbirler ve uygulanacak çok kolay yöntemler ile hiçbir tedaviye gerek kalmadan gebelik elde edilebilir.

Uygun zaman
Gebelik isteyen çiftler için cevaplandırılması gereken ilk soru en uygun zamanın ne olduğudur. Düzenli adet gören kadınlarda yumurtlama genelde adet döngüsünün 14. gününe denk gelir (adet kanamasının başladığı günden itibaren 14. gün). Ancak yumurtlama tarihinde sapmalar olabileceği, ve sperm ile yumurta hücresinin kadın vücudu içinde yaşama potansiyeli göz önüne alındığında 9 ile 15. günler arasında gün aşırı cinsel ilişki olması gebelik şansını yükseltir.

İlişkinin her gün önerilmemesinin sebebi erkeğin sperm kalitesini düşürmemektir. Her ilişkiden önce erkeğin en az 48 saat süreyle boşalmaması özellikle sperm sayısı düşük ya da sınırda olan erkekler için yararlıdır. Alınabilecek başka bir önlem de ilişkinin sabah olmasıdır. Boşalmanın olmadığı geceyi takip eden sabah erkeğin sperm düzeyleri en yüksek sayıdadır. Ancak bu ilişkiler yaşanırken bugün mutlaka ilişkide bulunmamız gerekir şeklinde stres yaratmak hamilelik açısından olumsuz etki gösterir. Bu stresi gidermek için olayı kendi haline bırakmak veya egzersiz, yürüyüş gibi stres giderici faaliyetlerde bulunmak gereklidir. Unutulmamalıdır ki üreme sistemini yöneten bütün hormonlar hem fiziksel hem de ruhsal strese karşı hassastır.

Uygun Şekil
Gebelik için uygun dönem saptandıktan sonra ikinci aşama cinsel birleşmenin şeklidir. Pek çok pozisyon gebelik için uygun ortam yaratmaz. Normal bir ilişki sonrası gebelik oluşabilmesi için spermlerin vajinaya uygun şekilde bırakılması ve vajinanın spermlerin rahim içine doğru ilerleyebilmesi için uygun pozisyonda durması gerekir. Bu şartları sağlayan pozisyonlar erkeğin üstte olduğu, kadın ve erkeğin yana doğru dönük olduğu pozisyonlar ile kadının diz-dirsek pozisyonunda olduğu şekillerdir. Erkeğin üstte olduğu durumda kadının kalçaları altına bir yastık yerleştirerek pelvisini yükseltmesi spermlerin doğru yönde ilerlemelerine yardımcı olur. Diz-dirsek pozisyonu ise özellikle sperm sayısı düşük olan durumlarda ek fayda sağlar. Oturur pozisyonda, kadının üstte olduğu veya ayakta olan cinsel ilişkiler gebelik elde etmek için uygun değildir. İnsanlarda cinsel ilişkinin amacı büyük ölçüde haz almak olmasına rağmen biyolojik açıdan öncelikli amacı soyun devamını sağlamak yani gebelik elde etmektir. Bu amaç dışında birleşme doğada sadece insanda ve birkaç türde daha olmaktadır.

Gebelik elde etmek isteyen çiftler bu nedenle ilişki esnasında bazı etkinliklerden kaçınmalıdırlar. Bunların başında oral seks gelir. Tükürük içinde bulunan birtakım enzimler ve bakteriler spermlerin dölleme kabiliyetini azaltır, hatta spermlerin ölümüne neden olabilir. benzer şekilde anal seks de sperm aktivitesi üzerinde olumsuz etki yaratabileceğinden bu tür ilişkilerden kaçınılmalıdır. Yine benzer mekanizma ile ilişki esnasında kullanılabilen kayganlaştırıcılar da sakıncalıdır. Özellikle petrol bazlı olan vazelin, masaj yağları gibi maddeler kesinlikle kullanılmamalı, mutlaka kayganlaştırıcı kullanılması gerekiyor ise su bazlı olanlar tercih edilmelidir. Gebelik arzulayan çiftlerin su altında veya içinde ilişkide bulunmaları vajen pH’ı bozulacağından sakıncalıdır. Sıcak su da sperm sayısı ve hareketliliğini bozacağından önerilmez. Pek çok uzman, erkeğin üstte olduğu klasik misyoner pozisyonun bebek sahibi olabilmek açısından en etkili pozisyon olduğunu düşünebilir. Ancak bu konuda gerçek tıbbi ve güvenilir veriler bulunmaz. Misyoner pozisyonu erkek cinsel organının en derine inebildiği ve spermleri rahime en yakın yere bırakabildiği pozisyon olarak düşnülür. Hatta boşalma anından sonra kadın kalçasını bir yastıkla yükselterek spermlerin rahime daha kolay ulaşabilmelerini sağlayabilir.

Diğer Olasılıklar

• Kadın dizlerinin üzerinde dururken erkeğin arkadan yaklaşarak birleşmenin sağlandığı pozisyon da hamile kalmak için uygundur. Bu pozisyonda da spermler oldukça derine kadar ilerleyebilir.

• Yan yana uzanarak birleşmenin sağlanması özellikle kilolu çiftler açısından hem rahat hem de bebek sahibi olmak için en uygun pozisyonlar arasında yer alır.

Kalçaya Yastık Koymak
Cinsel ilişki sona erdikten sonra kadının mümkünse sırtstü yarım saat kadar uzanması, hatta kalçasını bir yastık yardımı ile yükseltmesi spermlerin vücudun içinde ilerlemelerine yardımcı olur. Ancak uzmanlar, idrar yolu enfeksiyonları yüzünden cinsel ilişkiden hemen sonra banyoya gerektiği görüşündeler. Çünkü idrar yolu enfeksiyonları hamile kalma olasılığını yok denecek kadar aza indirir.

Orgazmın Hamileliğe Etkisi
Bebek sahibi olabilmek için erkeğin doyuma ulaşması en önemli şartlardan biridir. Yapılan son araştrımalar ise ilişki esnasında kadının orgazma ulaşması ile ortaya çıkan kasılmalar spermlerin hızlı ilerleyebilmesini sağlıyor ve hamile kalma olasılığını artırıyor.

Kadın Üstteyse
Hamile kalma ihtimalini azaltan cinsel ilişki pozisyonlarını deneyerek bebeğin cinsiyetini tahmin etmek mümkün müdür? Bu konuda bilimsel veri olmamakla birlikte yaşanan tecrübeler kadınların üstte olduğu pozisyonların kız bebek sahibi olmaya daha uygun olduğunu gösteriyor diyebiliriz.

İlişki sonrası
Eğer ilişki sonrası kadın hemen ayağa kalkarsa fazla miktarda meni dışarıya kaçacaktır. Spermler rahim ağzına ulaşacak yeterli zaman bulamadıkları için bu durum gebelik elde edilmesi açısından önemlidir. Gebe kalmak isteyen bir kadın ilişkiden hemen sonra ayağa kalkıp idrar yapmaya ya da yıkanmaya gitmemelidir. İdeal olan kalçalarının altına bir yastık koyarak 20-30 dakika kadar yatmasıdır. Erkek de meni kaçağını azaltmak için birkaç dakika kadar kendini geri çekmemelidir.

Vajina dışarıdan kullanılan herhangi bir maddeye gereksinim duymadan kendi kendini temizleyebilen ve uygun ortamını yaratan bir organdır. Adet kanaması ve ilişki sonrasında dahi vajina sağlıklı kalabilmek için kendi önlemini alır. (Eğer ilişkiden sonra kötü bir koku duyuluyor ise bu enfeksiyonun belirtisi olabilir ve doktor kontrolü gerekir). Sadece gebelik isteyenlerde değil hiçbir kadında vajinal duş önerilmez. İlişki öncesi yapılan duş vajen pH’ını değiştireceğinden gebelik şansını olumsuz yönde etkiler. Spermin yaşama şansı tehlikeye girer, ilişkiden hemen sonra yapılan duş ise spermleri ortamdan uzaklaştıracağından, şansı azaltır. Ayrıca duş, bakterileri kadın üreme sistemi içinde yukarılara doğru zorlayarak enfeksiyon ve dolayısı ile infertilite şansını arttırır.

- Gebe kalmayı planladığız da 3 ay öncesinden korunmayı bırakın

- Gebe kalmak için en uygun zamanda gün aşırı ilişkide bulunun

- Gebelik için uygun dönemdeki ilk ilişkiden önce ve iki ilişki arasında erkeğin en az 48 saat boşalmaması gerektiğini unutmayın

- Sabah erken saatte ilişkide bulunun

- Kayganlaştırıcı kullanmayın

- Hiçbir zaman ve asla vajinal duş yapmayın

- Vajinanın doğal duruşunu sağlayan gebelik için uygun pozisyonları tercih edin

- Alternatif seks yöntemlerinden uzak durun

- Su altında ilişkide bulunmayın

- İlişki sonrası erkek 1-2 dakika geri çekilmemeli, kadın ise 20-30 dakika yatar pozisyonda kalmalıdır.

http://www.ekolay.net/kadin/ana_detay.asp?Page=0&PID=367&HaberID=588094

You can leave a response, or trackback from your own site.

22 Responses to “Nasıl Kolay Hamile Kalınır?”

 1. çisem diyor ki:

  harika bilgiler teşekkür ederim çook net anlaşılır

 2. dost diyor ki:

  çok teşekkür ederiz bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için

 3. ben diyor ki:

  cok bilgilendirici, cok tesekkurler!

 4. çaresiz diyor ki:

  çok teşekkür ederim bilginiz için

 5. gamze diyor ki:

  bilgiler çok gzl tşkr ederim sizin gibi hocalara ihtiyacımız var

 6. elaa diyor ki:

  güsel açıklamalar mersi :D

 7. ecem diyor ki:

  slm ben çok cocuk istiyorum ama nasıl olcağından habersizdim ve sizin bilgileriniz beni çok bilgilendirdi teşekürler iyi günler

 8. be said diyor ki:

  bi sorum olacak ya öpüşmek hamile bırakır mı?

 9. mervet diyor ki:

  ya size sorum olacak ben 5 aydir evliyim cocuk istiyorum yasim 20 ama adetime 10 gün kala kahverengi akintim oldu ve bu akinti 2 gün sürdü sonra hic kanamam olmadi beni bilgilendirirseniz cok memnun kalacam lütfen mail adresime gelsin tesekurler

 10. clearblue diyor ki:

  cok guzel paylasim

 11. merve diyor ki:

  bende anne olmak istiyorum ya artık 2,5 yıllık evliyim bi sorun olmamasına rağmen alamadım kucağıma yavrumu. ne yapmalıyım yardım edein lütfen

 12. SLM BENİM BİR ÇOCUĞUM VAR 14 AYLIK AMA BEN İKİNCİ İSTİYORUZ DENİYORUZ OLMUYOR VE ADET GUNUM ÇOK DEŞİYOR VE GECİKİYOR NEDEN ACABA BİRDE HALA EMZİRİYORUM OLUMU NAPMAMLAZIMÇOCUK YAPMAM İÇİN LUTFEN CEVAP VERİN

 13. kiloraa diyor ki:

  yha ben 19 yaşındayım yarım aydır evliyim ve kocam çok istekli ama ben korkuyorum vajinam çokmu acır?

 14. handan diyor ki:

  ben suan 2 aylık evlıyım evlendkten sonrakı ay adetımı duzenlı oldm ama bu ayda normalde 5 gun serer ama 1. gun sabahtan oglene kadar oldm ondan sonra 2tane cevız buyuklugunde parca dustu ondan sonra akıntım kesıldı acaba bu nedır korkuyorum bır rahatsızlıgım olur dıye beni bılgılendırırseniz cok memnun olurum tesekkurler

 15. semra diyor ki:

  ben ilk cocugumda kolay hamıle kaldım ama sımdı ıkıncı cocu ıstıyoruz ve hamıle kalamıyorum her yoluda denedım bılgılenırız cok acıklayıcı bılgıler ıcınde cok tesekkur ederım tavsıyelerınıze uyucam sağolun

 16. hacer diyor ki:

  ben 2 yıllık evliyim evliliğimin 13. ayında 6 haftalık bebeğimi düşürdüm miyomlarım varmış çok büyük değillermiş ama düşüğe neden olmuş olabilirler demişti doktorum yumartalarımın çok iyi çalıştığını tekrar hamile kalabilmem için bir problem olmadığını söyledi 3 aylık korunmadan sonra tekrar doktara gittim miyomların yokolduğunu hamile kalabileceğimi söyledi 8 aydır korunmuyoruz ama hala hamile kalamadım eşim doktora gitmek istemiyor aslında bende gitmek istemiyorum normal yolla hamile kalabilirmişim gibi geliyor sizce yanlış mı düşünüyorum doktara gitmelimiyim ayrıca biz bu hamile kalma yöntemlerinin hiçbirini yapmıyorduk daha doğrusu bu kadarını bilmiyorduk şimdi yapmaya başladık şimdiden teşekkür ederim

 17. dilara diyor ki:

  ben 1 yillik evliyirm ikimizinde sorunu yok ve evlendigimizden beri deniyoruz cocuk yapmayi malesef sonuc 0 bu sayfada cok güzel bilgiler okudum her okudum yerde stress yapmayin kafayi takmayin diyorlar demesi cok kolay bunu yasayan bilir her ay bir ümitle bekliyorsun… :-(
  Hacer ikinizdede sorun yok anlatmana göre doktora gittiginde doktorlarin tek dedigi sey sabir ve lütfen stress yapmayin kafanisa takmayin allahima cok sükür sorununuz yok canim sabredmeliyiz ve allaha dua etmek ve düsürdügün bebek icin cok üzüldüm insallah allah ikimizide yani bebek isteyen herkeze kisa zaman bebek nasip eder allah yardimcimiz olsun hayirlisi allahdan diyelim…

 18. bahar diyor ki:

  merhaba ben 4 yillik evliyim.4 yildir bebek yapmaya calisiyoruz ama olmuyor.doktorum bize esimin spermlerinin az oldugunu söyledi ama yine de hamile kalma sansimin oldugunu söyledi.biz 4 kere asilama ve 1 kere de tüp bebek yaptirdik ama olmad.ne yapmam gerikiyor lütfen bana bilgi verirmisiniz.mail yazarsaniz cok sevinirim.

 19. 19 yaşında genç diyor ki:

  ben 19 yaşındayım evlendim aynı dediğiniz gibi yaptım olmadı ama kocam 48 saat duyunca 50 saat yaptı ondan mı?

 20. antalylı diyor ki:

  çok sagolun cok net bır acıklamaydı

 21. zeynep diyor ki:

  mrb ben 6 aylık ewliyim bende idrar yolu enfeksiyonu var ve bu yüzden gebe kalamıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

 22. gülçin diyor ki:

  ben evli bir bayanım hamile kalmayı çok istiyorum kocam için her ilişkiden sonra hemen kalkyordum ve duş alıyordum verdiginiz bilgiler için teşekürler

Leave a Reply

Sitemiz wordpress alt yapısını kullanmaktadır...