Her gebe annenin yaşadığı gebelik dönemi çok rahat geçmeyebilir bazı gebe annelerde gebelik ile sıkıntılı bazı durumlar oluşabilir. Bu gebelikte yaşanan sıkıntıların ve rahatsızlıkların ortadan kaldırılabilmesi için gebelerin mutlaka ve mutlaka doktor kontrolünde ve gözetiminde olmaları gerekmektedir çünkü anne adayının oluşan gebelik sorunları ile hem kendi sağlığı hem de bebeklerinin sağlığı tehlike altına girebilir.

Bunun için gebe anne adayının gebeliğinin ilk anından itibaren doğum olayına kadar doktorunu değiştirmeden gerekli olan kontrollerinin ve tetkiklerinin yapıldığı bir kadın doğum doktorunun olması oldukça önemlidir. Çünkü ilk aşamasından itibaren çocuğunuzla ilgili olarak tüm gelişmeleri yeteri derecede inceleyerek değerlendirecek ve sizleri de bilgilendirecek olan doktorun gerekliliği yadsınamayacak bir gerçektir.

gebelik rahatsızlıkları

Gebelik döneminde bazı anne adayları hiç beklenmedikleri anlarda değişik gebelik olumsuzlukları ile karşılaşabilirler bunlar arasında az olan kanamalar ya da oldukça şiddetli kanamalar ile karşılaşan gebe anne adayları ne yapacaklarını bilemez durumda olduklarından ne gibi yöntemlere de başvuracaklarını bilemezler.

Bu gibi kanamalarla karşı karşıya kalan anne adaylarının hiç geciktirilmeden bir kliniğe ve doktora başvurarak gebelik sürecinde ne gibi tedbirler alabileceklerinin öğrenilmesi gerekmektedir. Kanama şikayeti ile hastaneye kaldırılan bazı gebelerde aşırı kanama neticesinde gebeliğinin sonlandırıldığı anne adayları ile de karşılaşılabilir.

Bu gibi sıkıntılarla karşılaşmamak için gerekli olan tüm gerekli olan tetkiklerin ve incelemelerin muntazam bir şekilde yaptırılması ve anne adayının gebelik sürecinde moralinin yüksek tutularak kendisi ve bebeği ile ilgili olan tüm sağlık değerlendirilmelerinin yapılması gerekmektedir.

Gebelik dönemi her anne adayında farklı şekillerde yaşanabilir. Kimi gebeler çok rahat ve sorunsuz bir hamilelik dönemi yaşabilecekleri gibi bazı gebe anne adayları ise hamilelik dönemi boyunca yatak istirahati yaparak hamileliklerini sürdürebilirler her iki seçenekte de önemli olan gebeliğin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi ve doğum aşamasına kadar getirilmesidir.