Gebelikte meme ucu akıntısı oldukça sıklıkla karşı karşıya gelinen bir durumdur. Tıp dilinde Galaktore olarak adlandırılan bu durumda her iki memeden, tüm süt kanallarından aynı anda sütlü bir akıntı gelir.

Bazen gebelik sonrasında da ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda iki yıldan fazla sürdüğü görülse de genelde emzirmenin sona ermesi ile biter. Gebelik ve emzirme dışında memelerden akıntı gelmesi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Bazı anneler memelerini süt gelmesi için gereğinden fazla uyarırlar. Bu durumda da akıntı oluşabilir. Bazı durumlarda ise kullanılan ilaçlar bu duruma yol açabilir. Kullanılan antibiyotikler veya diğer ilaçlar hormon salınımını etkiler ve yavaşlatıp, durdurabilir. Özellikle de prolaktin hormonunun durması bu tip sorunların ortaya çıkmasında başrolü oynar.

gebelikte meme ucu akıntısı

gebelikte meme ucu akıntısı

Hastalığın tedavisi genellikle soruna neden olan durumun ortadan kaldırılması ile son bulur. Tedavi için ilaç kullanımı fazla yaygın değildir. Hastanın memeleri ile ilgili alışkanlıklarından ve bebeğin süt emme alışkanlıklarından vazgeçirilmesi gerekebilir. Eğer bu duruma ilaçlar neden oluyorsa kullanılan ilaçlar bırakmalıdır.

Sorunun çözülememesi durumunda süt kanalları cerrahi bir müdahale ile alınır.