Gebelik Testi ve Aile Planlaması

Doğanın en büyük mucizelerinden olan hamilelik hakkında insanlar günümüzde bile yeterince bilinçli değiller ne yazık ki. Hamile yani gebe olmak, çeşitli fizyolojik ve psikolojik etkilere yol açacağından, hamilelik başlangıcından kısa bir süre sonra bu belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Esasen sağlık ocakları ve devlet hastanelerinde bu konuda yeterli bir bilinçlendirme çalışması olmamasına karşın, doktorlarımız kendi imkânlarıyla ellerinden geldiğince hamile bayanları gebelik konusunda bilinçlendirmeye çalışmaktadırlar.

gebelik testi

gebelik testi

Aile planlaması servisleri çeşitli gebelik testi yardımlarında bulunmaktadır ki isteyen vatandaşlarımız sağlık ocaklarında kan testi yaptırarak daha net bir gebelik testi sonucuna ulaşabilmektedirler.

Dileyen her vatandaşımız ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlayan aile hekimliği sistemi sayesinde, kendi doktorları ile görüşebilir, gebelik durumları, gebeliğin gidişatı ve neler yapılması gerektiği gibi konularda yardım alabilirler.

Öte yandan, aile hekimliği sisteminde hemşire ve doktorların, kendi bölgelerindeki hastalarının gebelik durumlarını takip etmeleri, gerekli aşılar konusunda bir aşı takvimi hazırlamalı ve kontrolleri sağlamalıdırlar.