Ülkemizde düşük oranı son derece fazladır. Anne adayları, ilk düşüklerinin ardından büyük paniğe kapılarak bebekleri olmayacağını düşünürler ve psikolojik olarak da bir çöküşe uğrarlar. Biz bu konu hakkında detaylı bilgiyi Operatör Doktor Kaan Kocatepe’den edindiğimiz şekilde sizlere yansıtacağız.

Düşük Yapan Kadınlar, Bir Daha Ne Zaman Hamile Kalabilir?

düşük yapan kadınlar

düşük yapan kadınlar

Düşükleri öncelikle 2 ana başlıkta incelemek gerekir;

1-) Erken Gebelik Dönemindeki Düşükler

2-) Sonradan Oluşan Düşükler

Gebelik döneminde düşük yapan bir bayanın ne kadar süre sonra hamile kalacağını yukarıdaki ana başlıklara göre inceleyebiliriz. Eğer düşük, 8.haftadan önce oluşan bir düşük ise ve ilk düşük ise, bunun tekrarlama olasılığı çok düşük bir ihtimaldir. Bu nedenle yukarıdaki dönemler arasında düşük yapan bir bayan, hiçbir gecikme olmadan ikinci çocuğuna gebe kalabilmektedir.

Sonradan oluşan düşüklerde ise doktorlar tarafından tetkikler yapılarak duruma öyle karar verilmesi gerekir. Sonradan oluşan düşükler, ilerleyen zamanlar için gebelik problemi doğurmaktadır. Bu nedenle çok düşük yapan ve 8.hafta gibi zamanlarda gebeliği sona eren bayanlarda kalıcı bir iz bırakması muhtemeldir.

Bu sebeple bu zamanlar içerisinde düşük yapan bayanlar için en uygun kararlar, doktorlar ile birlikte verilmelidir. Ayrıca belirtmemiz gerekirse doğum hakkında daha bilgi alabilmek adına normal doğum videoları hakkındaki yazımızı ve videomuzu inceleyebilirsiniz…