Kırk Çıkarmak (Kırklama)

Bugunku yazimizda sizlerle halk arasinda cok yaygin olan Kırk Çıkarmak yada Kırklama olarak bilinen bebegin 40 gunluk oldugunda yapilan bir gelenegimizden bahsedecegiz. Asagidaki yazimizda Kırk Basması ve Kırk Çıkarmak (Kırklama) ile ilgili bilgileri ve bazi 40 Çıkarma cesitlerini okuyabilirsiniz.

Kırk Basması İnanışı
Anadolu halkı loğusayla kırklı çocuğun doğumdan sonraki kırk gün içerisindeki hastalıklarına ve ileriki aylardaki gelişim eksikliğine; kırk basması, kırk düşmesi, kırk karışması, loğusa basması, aydaş gibi adlar vermektedir.

Kırk günlük dönem içerisinde loğusa ve kırklı çocuğa birtakım canlı ve nesnelerin zarar vereceği inancı yaygındır. Kırk baskınlığını önlemek için yapılan pratik ve uygulamalar oldukça yaygındır.

Kırk baskınlığını önlemek için;

- Anne ve çocuk kırk gün dışarı çıkarılmaz,

- Loğusa kadın ve kırklı çocukların birbirleriyle karşılaştırılmamasına dikkat edilir,

Anadolu’da çocuğa kırk basması çocuğun gelişmemesi ve zayıflamasıyla ilişkilendirilmekteydi.Kırk baskınlığını giderme yolunda da dinsel,büyüsel birtakım pratik ve uygulamalara baş vurulmaktaydı.Günümüzde artık bu türden uygulamalar yok denecek kadar azdır.

Kırklama (Kırk Çıkarma)
Loğusa ve kırklı çocuğa kırk basmaması için loğusanın ve çocuğun serbeste çıkması için; kırk gün içerisinde genellikle kadın ve çocuğun yıkanması biçiminde yapılan uygulamaya “kırklama” adı verilmektedir.Yaygın olarak kullanılan “Kırklama” tanımlanmasının dışında bu olaya halk arasında; “kır dökme”, “kırk çıkarma” vb. adlar da tanımlanmaktadır.

Anadolu’da kırklama işlemi en yaygın olarak kırkıncı gün yapılmaktadır.Bu süre yörelere göre farklılık göstermekte; 7., 20., 30., 37., 39., 41. günlerde de kırklama yapılmaktadır.Bu işlem yörelere göre şekilde bazı farklılıklar gösteriyor olmasına karşın içerikte aynı amaca yönelik bir uygulamadır.Doğumla ilgili adet ve uygulamalar içerisinde kırklama işlemini geçmişte olduğu gibi günümüzde de değişmez bir kural olarak geçerliliğini sürdürmektedir.

Kırk günü tamamlamış olan çocuğun ve kadının kırkını çıkartmak gerek.

Kırk Çıkarma (Kırklama) Çesitleri
Asagida 3 adet yol okuyabilirsiniz bunlarin cesitliligi her yorede farkli bir yontem ile kiriklama yapildigi icindir belki sizinde kiriklama yonteminiz farklidir, Bu yuzden eger siz daha degisik 40 cikarma yapiyorsaniz lutfen bizimlede yorumlariniz ile paylasin.

1) Kırk tane buğday tanesine İhlâs suresi okunur. Bunlar bebeği banyo yaptırmak için hazırlanan suyun içine konur. Bebek bu suyla banyo yaptırılır. Bebeğin bütün kıyafetleri yıkanır. Anne de banyo yapar. Böylelikle her ikisinin de kırkı çıkmış olur.

2) Doğum ardindan kırk gün sonra çocuk ve ananın kırkı çıkarılır. Bunun için en az kırk delikli bir süzgeç yahut hamam kesesinden üç tas su geçirmek şarttır. Bu üç tas su ana ve çocuğun başından aşağı dökülür. Tastaki suyu dökmeden önce, bunu yapacak olan kadın, “Kırk, kırk, kırk, …” elini tastaki suya kırk defa çarpar. Hamam olan yerde, doğuran kadın hastalıklarını atmak için terletilmesi yoluna gidilir. Bundan başka, bir yumurtanın içine türlü baharat karıştırılarak bedenine sürülür. Bazı yerlerde doğumun yedinci ve yirminci günlerinde de kırk çıkarma işlemleri yapılmaktadır.

3) Bu  iş  için  çeşitli  yerlerden  40 tane  küçük  taş  parçası  topnanır. Bu  taşlar  temizlenip  kaynatıldıktan  sonra  bir kova içindeki ( ılıtılmış)  suyun  içine  atılır.  Ateş  üzerinde  kaynatılan  suya  soğuk su eklenerek   ılık  hale  getirilirken ,  çocuğu ;  kadının  bir  tanesi  soyup,  çıplak bir halde hazır olarak bekletir. Diğer  bir  kadın  ise  çocuğun  başının  üzerine  bir  elek  veya  ilistir  denen  delikli   süzgeç  tutar.  Kova  içine  boşaltılmış   ılık  suyun  içine, kırk taş atılmış sudan bir bir tas ile çocuğun  başından ”  ağrın -  acın  bu sular ile   gitsin”   diyerek  aşağı  dökülür. Ondan  sonra  çocuğun  kafası  eller  arasına   alınarak,  ayakları  aşağı  doğru   sallandırılır  ve  aynı   sözler  tekrarlanır.   Daha  sonra  tekrar  doğrultup,  çocuğun  iki   ayaklarını   bir  araya   getirip,  kafası   aşağıya   gelecek  şekilde  bütün  ağırlığı  ile  aşağıya doğru  sallandırırken,  bir eliyle de  iki  ayagının  üzerine  bir  kaç  sefer vurduktan sonra,  çocuk  tekrar  doğrultulup  üzerindeki yaşları  bir  bez ile  sildikten  sonra  üzeri  giydirilir  ve  beşiğine  yatırılır. Çocuğun  taş  gibi  uyuması   içinde  bağrına  bir taş koyulur.  Böylece ” Kırk  çıkartma ”  işlemi  bitmiş olur.

You can leave a response, or trackback from your own site.

7 Responses to “Kırk Çıkarmak (Kırklama)”

 1. eylül diyor ki:

  bilgilere çok tesekür edirem……

 2. harumi diyor ki:

  detayli bilgiler verdiğiniz için çok teşekkür ederim. bu bilgileri nereden kaynaklanıyor.hangi kitaplar olduğunu öğretirseniz çok sevinirim.şimdiden çok tesekkürler saygılar.

 3. yaprak diyor ki:

  bize öğretmen araştırmamızı istedi…

  sağolun sizin sayade *(yıldız) aldım hadi by

  thank youu…

 4. kübranur çelik diyor ki:

  ya bilgiler için çok teşekkür ederim umarım hoca beyenir

 5. kadir :):=:) diyor ki:

  sagolun hoca ödev vermişti yarına onu yaptım

 6. ugqur böceqğim diyor ki:

  bizlerde kırklama daha farklı bızde 40 tane çakıl taşı toplanır küçük olacak sekılde bu kırk çakıl tası yıkanır annenın altını ıle bebeğin mendılı ıcıne kırk tası sarılır bohca seklınde bağlanır ve suyunun ıcıne atılır.bebek yıkanır yıkandıktan bebgı banyodan cıkarmadan once çişe tutulup çişinde yasınla beraberınde sona ersın ağrıların kırkınle bırlıkte son bulsun denı ve bebeğe su dokulup boy abdesti aldırlır ve aynı kese ıcerısındekı altın ve taslarla bırlıkte annEDE YIKANIR BABADA YIKANIR KIRKLANIR SONRA kese acılır taslar ve altın suyla yıkanır kurulanır. ve sak
  lanır (bebeğin kırk mendılı bebeğe tekrardan kullanılmaz)

 7. €smér qüzéLi diyor ki:

  ßén<é iyi ödéwim için çok y@rdım<ı 0Ldu ts

Leave a Reply

Sitemiz wordpress alt yapısını kullanmaktadır...