Doğum aralığının kaç yıl olması gerektiği tıp ve psikoloji çevrelerinde oldukça tartışılan bir konudur. Son yapılan incelemelere göre doğum aralığının 2 yıldan az olmaması gerekliliği ortaya çıktı.

Arka arkaya doğumlar nedeniyle her yıl dünyada en az 150 bin kadının öldüğünü söyleyen araştırmacılar bu rakamın oldukça yüksek olduğu konusunda hemfikirler. Tüm dünyada aralıksız doğumun yol açtığı sorunlar nedeniyle 1 yılda 22 milyon kürtaj yapılmakta.

Türkiye’ de de durum hiç iç açıcı değil. Türkiye’de arka arkaya gebelik ve doğumun yol açtığı problemler sebebiyle bebek ölümleri de fazlasıyla artmış durumda.

doğum aralıkları ne kadar olmalıdır

doğum aralıkları ne kadar olmalıdır

Son yıllarda yükselen arka arkaya hamilelik rakamları her 100 bebekten 2.5 unun doğum sırasında ölmesine sebep olmakta. Yapılması gereken en önemli şey ise aile planlamasını doğru yapabilmek. Son zamanlarda yapılan çalışmalar neticesinde doğum kontrol haplarının yan etkisi yok denecek kadar azaltıldı ve bu tip ilaçlar tüm eczanelerde bulunabiliyor.

Doğumun ertesinde ikinci bir doğum yapmak için kesinlikle hamile kalınmadan önce jinekolog kontrolüne girilmeli. Hamilelik esnasında yaşanan sorunlar sebebiyle yapılan kürtajlar ise anneye büyük zararlar verme tehlikesi barındırmakta.