Normalden fazla oluşan adet kanamaları kadının durumuna göre farklı şekillerde değerlendirilir. Eğer kadın hamile ise normalden aşırı kanama olması bebeğin düşebilme riskinin olduğuna işarettir.

Bazı kadınlar da ise genetik olarak normalden fazla kanama oluşur. Aslında bu durum, sınır aşılmadıkça tehlikeli bir durum olarak görülmez. Ancak kanama uzun süre durmuyorsa bu durum kanser olmayan bir tümörden veya endometriosis hastalığı gibi hastalıklardan kaynaklanabilir.

adet kanaması normalden fazla olursa ?

adet kanaması normalden fazla olursa ?

Normalden fazla adet kanaması şikayeti jinekologlar tarafından oldukça ciddi bir durum olarak değerlendirilir. Bir çok test yapılabilir. Ancak hamileler için testler zaman zaman riskli olabilir. Testlerin sonucunda çoğu kadında endometriosis hastalığı teşhis edilir.

Bu hastalık adet kanı içerisindeki maddelerin karın zarından geçerek organlara yapışması durumudur. Özellikle karın ağrısı ile kendini belli eder. Kanama normalden şiddetli olmasa da normalden uzun sürer. Endometriosis hastalığı çoğunlukla kısırlığa yol açar. Bu nedenle tedavisi şarttır.

Yeni tedavi şekillerinde farklı ilaçlarla hastalık geçirilmeye çalışılır. Çoğu hastada tedavi süreci başarılıdır ve hastalar yoğun ve uzun süreli adet kanamalarından kurtulurlar.